Apie projektą

Rajono gyventojų skaičiaus mažėjimas yra ryškus daugiau nei dešimtmetį ir remiantis Statistikos departamento pateikamais skaičiais, nuo 2011-ųjų metų Varėnos rajonas neteko 1126 gyventojų, o tai rodo, kad per metus rajonas netenka per  500 gyventojų, iš kurių, Varėnos Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, dėl didelio mirtingumo ir mažo gimstamumo, kasmet sumažėja per 200 rajono gyventojų. Dėl tarptautinės ir  vietinės emigracijos – per 300. Iš jų kasmet emigruoja 62 % vaikų, jaunimo ir darbingo amžiaus žmonių. Aktuali problema – vietinė emigracija, jaunimas negrįžta į kaimą, nes čia didelė bedarbystė. Darbo biržos duomenimis Varėnos rajone ji siekia  21 %.

Ypač skaudu, kai išsilavinimą įgiję jauni žmonės nemato perspektyvų kaime ir todėl renkasi gyvenimui didžiuosius miestus, o kaimo gyventojų gretos vis senėja. Netgi tarptautiniu mastu priimtais vertinimas, Lietuva priskiriama prie demografiškai senėjančių šalių. Varėnos rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus duomenimis per paskutiniuosius penkerius metus dėl mažėjančio vaikų skaičiaus uždaryta 10 kaimo mokyklų bei 9 vidurinės mokyklos tapo pagrindinėmis arba pradinėmis.

Siekiant sušvelninti kaimo jaunimo gretų mažėjimo situaciją, parengtas Varėnos rajono jaunimo ekonominio, socialinio, kultūrinio ir pažintinio aktyvumo skatinimo projektas. Juo siekiama, kad kuo daugiau jaunimo liktų gyventi kaime, čia vystytų verslą, vykdytų ekonomines, socialines, kultūrines, pažintines veiklas, kurios prisidėtų prie gyventojų užimtumo organizavimo ir patogesnės, patrauklesnės gyventi bei veikti aplinkos kūrimo.

Varėnos viešoji biblioteka įgyvendino projektą „Varėnos krašto jaunimo iniciatyvų skatinimas“. Projekto tikslas  ̶ skatinti Varėnos rajono kaimo jaunimo ekonominį, socialinį, kultūrinį ir pažintinį aktyvumą, kartu siekiant sušvelninti kaimo jaunimo gretų mažėjimo situaciją

Įgyvendintos veiklos: sukurta interneto svetainė jaunimas.varena.lt, apmokyta 80 rajono jaunuolių verslo idėjų generavimo, projektų rengimo, organizuota gerosios patirties išvyka „Marijampolė, Lazdijai, Druskininkai, Ricieliai“, mokymai „Jaunimo organizacijos kūrimas“ ir baigiamoji konferencija.

Projekte dalyvavo aštuoniasdešimt 14-29 metų amžiaus  jaunuolių iš viso Varėnos rajono. Dviejų dienų, 16 akad. val. mokymų „Projektų rengimas ir verslo idėjų generavimas“ (keturi identiški mokymų ciklai) programa buvo derinama pagal grupės poreikius ir lūkesčius. Daug dėmesio skirta Varėnos rajono jaunimo problematikos įvardijimui, situacijos analizavimui ir būdams, priemonėms, kaip Varėnos rajoną paversti patrauklesniu jaunimui per projektinės veiklos pavyzdžius ir verslo idėjų skatinimą.  Mokymus vedė ir patirtimi dalijosi Všį „Konsultus mokymai“ lektorius Žilvinas Gelgota. Jaunuoliai susipažino tarpusavyje, sužinojo, kas yra projektas, kas nėra projektas, išanalizavo projekto rengimo žingsnius ir nuoseklumo logiką. Buvo aptartos ir išanalizuotos dvi pavyzdinės projektinės veiklos paraiškos, pagal kurias jaunuoliai kūrė savo projektus. Sukurta ir pristatyta šešiolika jaunimo projektų idėjų, kuriose atsispindėjo projekto tikslas, uždaviniai, išsprendžiama problema, rezultatai, nauda, projekto biudžetas ir finansavimo šaltiniai. Sukurti projektai: „Jaunimo erdvių kūrimas ir tvarkymas“ (keturi), „Darbo su jaunimu mokymai“, „Jaunimo erdvių infrastruktūros kūrimas rajone“, Jaunimo klubas „Mes galim“, aplinkotvarkos akcija „Mano Tėvynė tau ne sąvartynas“, festivalis „Mes čia“, „Kurkime darbo vietas jaunimui“ ir kt.

Antroji mokymų diena skirta verslo idėjų generavimui ir verslumo skatinimui. Teoriją pakeitė praktinės užduotys, gimė dar 17 idėjų apie verslo plėtojimą Varėnos rajone. Pagal pagrindines verslo sudedamąsias dalis išgeneruotos idėjos: elektroninė drabužių parduotuvė „Stileivos“, „Interneto kavinė“, „Kava skubantiems“, mados namai „Drabužiai visai šeimai“, „Kavinukė“, Kavinė „Ant Varėnos Jūros“, Sveikuolių užkandinė, Kaimo turizmo paslaugos „Pas mus“, ekologiški kosmetikos produktai lūpoms, šunų veislynas, internetinė parduotuvė, vejos apželdinimas ir kt.

Aktyviausiems projekto dalyviams organizuota dviejų dienų išvyka į kitus rajonus, kurios tikslas – pasisemti gerosios patirties. Vyko pokalbis-diskusija su Marijampolės Všį „Sveikatingumo idėjos“ projektų vadovu ir neformalios grupės „Jaunųjų inovatorių bazė“ lektoriumi Vladu Polevičium.  Pristatytos „Sveikatingumo idėjų“ veiklos kryptys, geriausi penktmečio jaunimo projektai. Prie susitikimo prisijungė ir jaunasis verslininkas, „Jaunųjų inovatorių bazės“ lektorius Martynas Andriukevičius, kuris pasidalijo savo nevyriausybinių organizacijų veiklos patirtimi ir paties verslo idėjos atsiradimu bei vystymu. Pristatė savo kūrybos namų „Exter“ pagrindines paslaugas.

Lazdijų jaunimo centre susitikome su Lazdijų viešosios bibliotekos direktore Renata Rudienėne ir atviro jaunimo centro darbuotoja Agne Bieliauskaite. Susipažinome su bibliotekos ir jaunimo centro patalpomis, teikiamomis paslaugomis ir moderniai įrengta erdve jaunimui. Daugiausiai kalbėta apie jaunimo centro darbuotojų įgyvendintas idėjas, projektus ir paties jaunimo rengtas iniciatyvas.

Trečiasis susitikimas vyko Druskininkų jaunimo užimtumo centre. Jo veiklą ir paslaugas pristatė centro darbuotoja Ieva Balkutė.

Paskutinis susitikimas vyko Druskininkų rajono Ricielių kaime. Bendruomenės namuose sutikome gausią vietos bendruomenę. Vietos bendruomenės narys Eimantas Mazaliauskas papasakojo apie darbus, įgyvendintus projektų metu: įspūdingų bendruomenės namų pastato ir vidaus patalpų renovacija, daugiafunkcinės sporto aikštelės įrengimas, kulinarinio paveldo išsaugojimas ir kt.

Išvykos metu patirtais įspūdžiais, naujomis pažintimis, idėjomis dalijomės gegužės 6 d. Varėnos viešojoje bibliotekoje vykusiuose mokymuose „Jaunimo organizacijos kūrimas“. Aptartos dalyvių įžvalgos, lūkesčiai, patirtys ir nuomonės dėl Varėnos krašto jaunimo veiklą vienijančios organizacijos kūrimo. Mokymus vedė lektorius Žilvinas Gelgota, turintis patirties organizacijų steigimo, kūrimo srityje. Organizuotos diskusijos ir praktinės užduotys, orientuotos į jaunimo asociacijos steigimo tikslų, narių, pavadinimo, veiklos krypčių, atsakomybių pasiskirstymo ir kt. klausimus. Darbo dienos rezultatas – parengtos asociacijos „Varėnos krašto jaunimas“ gairės.

Gegužės 15 d. Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko baigiamoji projekto konferencija. Pristatytos ir apžvelgtos visos projekto veiklos, rezultatai, ką tik sukurta interneto svetainė jaunimui jaunimas.varena.lt, kurioje – viskas apie jaunimo aktualijas rajone ir Lietuvoje. Informacija apima skelbimus, jaunimo organizacijas ir jų veiklą, naudingą informaciją, nuorodas į panašias interneto svetaines, rajono jaunimo renginių nuotraukų galerijas ir kitą informaciją, kuri susijusi su jaunimo poreikiais, interesais, neformaliu ugdymu, tobulėjimu.

Dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės vicemeras Giedrius Samulevičius ir Administracijos direktorius Alvydas Verbickas. Svečiai linkėjo, kad kuo daugiau idėjų ir iniciatyvų kiltų iš paties jaunimo, kad mokymų metu įgautos žinios taptų įgyvendintais ir matomais rezultatais, džiuginančiais visą rajoną. Įteikė projekto dalyviams mokymų pažymėjimus ir projekto pieštukus. Gerųjų idėjų pavyzdžiais dalijosi Varėnos vietos veiklos grupės projektų vadovas Povilas Saulevičius ir pristatė jaunimo projektų finansavimo galimybes. Muzikinį sveikinimą dovanojo projekto dalyviai ir draugai – Guoda Beržanskaitė (vokalas), Žygimantas Jarusevičius (mušamieji), Tomas Stonys (gitara). 29 dalyviai pasirašė ketinimo steigti asociaciją „Varėnos krašto jaunimas“ protokole.

Projektą vykdo Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Projektas finansuojamas iš Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos lėšų.

Visos projekto veiklos jau įgyvendintos, o įspūdžiai ir rezultatai čia:

fondai logo