Patirties išvyka – Marijampolė, Lazdijai, Druskininkai, Ricieliai

2015 m. balandžio 24-25 d. vyko projekto „Varėnos krašto jaunimo iniciatyvų skatinimas“ dviejų dienų išvyka – Marijampolė, Lazdijai, Druskininkai, Ricieliai.

Patirties išvykoje dalyvavo 16 aktyviausiųjų jaunuolių po 2 atstovus iš Valkininkų, Jakėnų, Matuizų, Varėnos (be Varėnos miesto), Merkinės, Marcinkonių, Vydenių, Kaniavos seniūnijų.

Išvykos tikslas – susipažinti su aktyviai veikiančia jaunimo organizacija, jaunuoju verslininku, kaimo bendruomene, jaunimo centrais ir įgyti patirties ne per teoriją, praktinius užsiėmimus, o per bendravimą.
Susitikimai prasidėjo Marijampolėje. Pirmasis pokalbis-diskusija vyko su Všį „Sveikatingumo idėjos“ projektų vadovu ir neformalios grupės „Jaunųjų inovatorių bazė“ lektoriumi Vladu Polevičium. Buvo pristatytos „Sveikatingumo idėjų“ veiklos kryptys, geriausi penktmečio jaunimo projektai. Organizacijas vienija tikslas – generuoti ir padėti įgyventi idėjas jaunimui, kurių rezultatais naudotųsi tiek jaunimas, tiek visą vietos bendruomenė. Veiklos apima projektų skatinimą, rengimą, organizavimą, vykdymą ir konsultavimą. Taip pat inovatorių bazėje vystomos dizaino, IT (informacinių technologijų), komunikacijos kryptys, kurias kuruoja savo srities specialistai-mentoriai. Prie susitikimo prisijungė ir jaunasis verslininkas, „Jaunųjų inovatorių bazės“ lektorius Martynas Andriukevičius, kuris pasidalijo savo nevyriausybinių organizacijų veiklos patirtimi ir paties verslo idėjos atsiradimu bei vystymu. Pristatė kūrybos namų „Exter“ pagrindines paslaugas: filmavimą, fotografavimą, video reportažų montavimą ir audio paslaugas. Organizacija siekia skatinti visuomenės aktyvumą kūrybinėse srityse, pasitelkiant grupinio darbo principą, organizuoti edukacinio pobūdžio užsiėmimus ir praktinius seminarus, vienyti ir telkti visuomenę bendro kūrybinio tikslo siekimui ir stengtis pritraukti ir išauginti kuo daugiau ateities lyderių, kurie prisidėtų prie kokybiškos produkcijos kūrimo. Martynas ir Vladas prižadėjo atvykti į Varėną ir suorganizuoti dar vieną susitikimą.
Lazdijų jaunimo centre buvome sutikti Lazdijų viešosios bibliotekos direktorės Renatos Rudienės ir atviro jaunimo centro darbuotojos Agnės Bieliauskaitės. Susipažinome su bibliotekos ir jaunimo centro patalpomis, teikiamomis paslaugomis ir moderniai įrengta erdve jaunimui. Daugiausiai kalbėta apie jaunimo centro darbuotojų įgyvendintas idėjas, projektus ir paties jaunimo rengtas iniciatyvas. Centras didžiuojasi, kad prie jaunimo veiklos organizavimo jungiasi ir savanoriai, kurie padeda dar efektyviau išnaudoti jaunimui siūlomas veiklas. Svečius sužavėjo unikalus ir respublikoje nematytas jaunimo centro darbo grafikas savaitgaliai, ten galima leisti laiką ir naktimis, kuo jaunimas aktyviai naudojasi ir džiaugiasi.
Sekantis susitikimas vyko Druskininkuose, Druskininkų jaunimo užimtumo centre. Centrą pristatė jaunimo darbuotoja Ieva Balkutė. Tai vienas iš moderniausių jaunimo centrų Dainavos regione su įspūdingomis skirtingos paskirties lauko ir vidaus patalpomis. Čia vyksta skirtingo tipo užsiėmimai jaunimui, kurie apima sporto, šokių, fotografavimo, teologijos ir kt. temas. Įgyvendinamos įvairias veiklas, planuojami įvairūs renginiai, konkursai – kuriami netradiciniai laisvalaikio būdai, įtraukiantys vis daugiau miesto jaunimo į pozityvią visuomeninę veiklą. Visa projekto delegacija buvome pakviesti į susitikimą ir Andriaus Mamontovo koncertą Druskininkuose. Jaunimą sužavėjo erdvės bei priemonės, skirtos laisvalaikiui ir darbui.
Paskutinis susitikimas vyko su Druskininkų rajono Ricielių kaimo bendruomene. Laikas ir data sutapo su visuotine akcija „Darom“, todėl bendruomenės namuose susitikome gausią ir didelę vietos bendruomenę, kuri savanoriškai gražino visą kaimo teritoriją. Vietos bendruomenės narys ir Klonio seniūnaitijos seniūnaitis Eimantas Mazaliauskas pristatė nuveiktus darbus, kurie įgyvendinti projektų metu: įspūdingų bendruomenės namų pastato ir vidaus patalpų renovacija, daugiafunkcinės sporto aikštelės įrengimas, kulinarinio paveldo išsaugojimo projektą ir kt. idėjas. Smagu, kad jų planuose dar kalnas idėjų, kurias tikime visas įgyvendins.
Varėnos krašto jaunimas su nekantrumu laukia jaunimo centro atidarymo Varėnoje, tačiau dar teks pakentėti ir sulaukti kitų metų.