Žemėlapiuose – Armėnijos istorija

Vasario 6 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje atidaryta istorinių žemėlapių nuotraukų paroda „Žvilgsnis į Armėnijos istoriją kartografiniuose šaltiniuose“, kurioje 61 senovinis žemėlapis. Svečiavosi Nepaprastasis ir įgaliotasis Armėnijos Lietuvoje ambasadorius jo ekscelencija Tigran Mkrtchyan ir Armėnijos ambasados trečiasis sekretorius Misak Balayan.

Parodyti varėniškiams šią senovinių žemėlapių kolekciją buvo ambasadoriaus Tigrano Mkrtchyano idėja. Jis pasakojo, kad ekspozicija parengta 2015 m., kai buvo minimas armėnų genocido šimtmetis ir nuo 2016 m. yra pristatoma įvairiose Lietuvos vietose. „Žemėlapiai yra įvairių istorinių periodų ir atspindi mūsų šalies praradimus, ir sienų pasislinkimus, ir skaudžius tautai dalykus. Kai kurių eksponatų amžius siekia net VI a. prieš Kristų. Žemėlapiuose yra ir protėviams kažkada priklausiusios žemės, kurios dabar yra Turkijos teritorijoje, nors ir praradusi daug savo istorinių žemių, armėnų tauta neišnyko ir užima garbingą vietą tarp viso pasaulio tautų“, – parodos atidaryme kalbėjo ambasadorius.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sakė, jog jam kaip istorikui, žinančiam Armėnijos istoriją, paroda itin vertinga, ji padėjo įžvelgti paralelių tarp Lietuvos ir Armėnijos istorijų raidos: kažkada savo didybe spindėjusios Lietuvos Didžioji kunigaikštystė ir armėnų valstybė dabar užima kuklią vietą pasaulio žemėlapiuose, bet yra išlaikiusios tautinį ir valstybinį identitetą, todėl šioms tautoms svarbu palaikyti vienai kitą, bendradarbiauti. Meras kalbėjo dėl žymaus armėnų rašytojo Hovhannes Tumanyan knygos „Pasakos“ pristatymo.

Populiarias melodijas saksofonu atliko Irmantas Čepaitis, renginį vedė Varėnos kultūros centro darbuotoja Lena Sinkevičienė.

Varėnos viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Daiva Armonienė

DSC07523  DSC07511 DSC07517  DSC07556 DSC07563