Verslo galimybėmis domisi vis daugiau jaunimo

Gruodžio 2 d. Dargužių amatų centre vyko jaunimo verslumo skatinimo renginys „Svarbiausia kažką daryti“. Renginio organizatorė ir sumanytoja Dovilė Plokštytė jaunimą pritraukė ne tik išskirtiniu, jauniems žmonėms artimu pavadinimu, bet ir verslo improvizacijomis, sukurtu performansu bei gausiu būriu verslo atstovų, kurie pristatė 11 skirtingų įgyvendintų verslo idėjų, dalijosi savo istorijomis, diskutavo, ko reikia verslui, kad jis sėkmingai vystytųsi. Diskusijų moderatorė Rasa Jusionytė įtraukė visus dalyvius. Ji profesionali prekinių ženklų komunikacijų strategė, „Žinių radijo“ laidos ir elektroninio žurnalo „Ką žmonės dirba?“ redaktorė.

Verslumo skatinimas – aktuali tema ir vietos valdžiai. Visus renginio dalyvius šiltai pasveikino Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas. Direktorius pasidžiaugė puikia iniciatyva, nuoširdžiai padėkojo Dovilei Plokštytei ir palinkėjo, kad išsakytos idėjos būtų įgyvendintos ir sulauktų palaikymo ne tik iš artimųjų ar draugų, bet ir iš bendruomenės bei platesnio visuomenės rato.

Pati D. Plokštytė prieš 10 metų dar būdama paauglė kartu su būreliu bendraminčių sukūrė „Skrajojantį barą“. Jaunuoliai per kaimo tradicinę Sekminių šventę prekiavo savo pagamintu maistu ir užsidirbo pinigų turistiniam žygiui. Tokiu būdu prekiavo bene šešis kartus. Šiuo metu nori tęsti paauglystėje sugalvotą veiklą, tačiau trūksta vidinės drąsos pradėti iš naujo. D. Plokštytė pastebi, jog sumanytas „Skrajojantis baras“ dar neužaugo kartu su jais, o komanda beveik išsiskirsčiusi, tačiau mokantis, glaudžiantis prie profesionalų ir auginant naująją kartą „Skrajojantis baras“ gali pavirsti kuo nors išties įdomiu, tikru atradimu: „Mes juk jau turime tris stiprius elementus – profesionalų organizavimą, teatro improvizacijas bei operatyvinį-kokteilinį maitinimą. Nuteikia optimistiškai, tiesa?“ – sakė Dovilė.

Diskusijos dalyvių išties buvo daug. Trumpai apie juos. Socialinį verslą išplėtojusi Jolita Mažeikienė subūrė savo gimtojo kaimo amatininkus ir jiems sukūrė e. parduotuvę www.uzuguostisonline.lt, 15% pardavimų suma tenka kaimo kultūriniams renginiams. Ignas Klėjus savo veiklos sritį atrado atsitiktinai. Jis pastebėjo, kad žmonėms patinka kompiuteriu sukurtas džemperio dizainas ir pradėjo kurti greitosios mados mėgėjams drabužius. Ignas tapo prekinio ženklo „briedis Tu“ bendraautoriumi. Tiek pavadinimas, tiek dizaino kuriamas įvaizdis tiesiogiai siejasi su meile gimtajam Dzūkijos kraštui. Maloniai ir šiltai nuskambėjo, kad jaunas žmogus, išvažiavęs į Vilnių, ir toliau kalbėjo dzūkiškai, nes jam tai gražu. Ignas Klėjus didžiuojasi savo dzūkiška kilme ir tai perteikia savo sukurtuose darbuose. Renginyje dalyvavo ir savo žiniomis jaunimą praturtino Dargužius išgarsinę Sūrininkų namų įkūrėjai Valdas Kavaliauskas ir Rasa Ilinauskaitė. Įdomu buvo išgirsti šokių studijos „Dosado“ trenerio Povilo Lapinsko veiklos istoriją. Povilas išnaudojo savo stipriąją pusę ir tai jį atvedė į sėkmę. Lukas Povilauskas kurį laiką dirbo vienas ir įgyvendino ne vieną IT projektą. Augant populiarumui ir gausėjant užsakymų, jis ryžosi įkurti IT paslaugas teikiančią įmonę „Elnis“. Sveikatingumo instruktoriai, „Lions Fury“ sumanytojai Pavel Kaliadziuk ir Ernestas Karpis, po paskaitų konsultuojantys ir kitus, džiaugiasi, kad juda mažais žingsneliais savo tikslo link ir tampa vis labiau atpažįstami. Juozas Samauskas išnaudojo patirtį, įgytą iš tėvų, kurie yra vieni iš pirmųjų Lietuvoje įsteigę ekologinį ūkį. Juozui ekologinio ūkio veikla patinka ir tai jam duoda norimų rezultatų. Dzūkišką paveldą puoselėja jaunasis skulptorius, kryždirbys Andrius Kaziukonis. Jo darbai džiugina, stebina ir atskleidžia, jog užsiimti tradiciniu amatu yra naudinga. Renginyje dalyvavo ir išgarsėjusios jaunosios išradėjos Greta Jarmalavičiūtė, Lukrecija Mačionytė, Gabija Zapolskaitė. Merginos, sukūrusios nerūdijančio plieno kamuoliukus, atvėsinančius karštuosius gėrimus, džiaugiasi, kad jau mokyklos suole pavyko sukurti puikų produktą, ir dėkoja savo ekonomikos mokytojui Modestui Raudoniui. Moksleivių įkurta mokomoji mokinių bendrovė „C&TE“ 2017 m. Lietuvos mokyklų apdovanojimuose, kuriuos organizuoja Kauno technologijos universitetas, pelnė „Metų išradėjo“ titulą. Irklenčių profesionalai Lietuvoje, „goSup.lt“ sumanytojai ir įkūrėjai atskleidė, kad jų sėkmės paslaptis yra kompetencija ir žinios. Jie į verslo pasaulį atėjo atsakingai pasiruošę, turėdami aiškią veiklos viziją ir turėdami verslo planą.

Diskusijos metu dalyviai daug dėmesio skyrė verslo idėjoms aptarti ir verslumo sampratai išgryninti. Jaunimo reikalų koordinatorė Daiva Grigėnė pastebi: „Kiekvienais metais jaunų žmonių domėjimasis galimybėmis kurti nuosavą verslą didėja, tačiau neretai jaunam žmogui tenka susidurti su įvairiais iššūkiais. Dėl šios priežasties diskusijos metu buvo siekiama išsiaiškinti, ką iš tikrųjų reiškia „verslumas“, kokios yra verslo kūrimo galimybės nacionaliniu ir regioniniu mastu bei kokios savybės yra būtinos norint pradėti verslą.“ Tikimasi, jog verslumo skatinimo renginiai, kurie šiais metais Varėnoje vyksta intensyviai, paskatins jaunimą išbandyti save jiems patinkančioje verslo srityje.

 

Solveiga Žukienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė

24210204_2075229872517825_7650353182861313516_o     24273556_2075230099184469_4751667917870900861_o

24302047_2075230229184456_8229418203634710819_o    24829428_1545278592193026_1001352063_n