Vartotojų teisės Europos Sąjungoje

Balandžio 5 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko paskaita „Europos vartotojų centro veikla. Vartotojų teisės Europos Sąjungoje“. Paskaitoje savo žiniomis dalinosi teisininkas Aušvydas Čebatorius.

Jis pristatė Europos vartotojų centrą, Lietuvoje veikiantį nuo 2005 m.,  priklausantį Europos vartotojų centrų tinklui (ECC-Net), kuris jungia Europos vartotojų centrus įsikūrusius 28 ES valstybėse, Norvegijoje ir Islandijoje.

Europos vartotojų centras rūpinasi vartotojų teisėmis, teikia nemokamą pagalbą, tarpininkauja sprendžiant tarpvalstybinius vartotojų ginčus. Į centrą pagalbos gali kreiptis Lietuvoje ir ES šalyse gyvenantys asmenys, kurių vartotojų teisės buvo pažeistos. Pažeidimų sritys: prekyba internetu, automobilių nuoma, keleivių teisės, kelionės ir apgyvendinimas, prekių ir paslaugų pirkimas, apgaulės elektroninėje erdvėje, nesąžininga komercinė veikla, kitos vartotojų teisės.

 

DSCF9253

Čebatorius pateikė patarimų kaip saugiai apsipirkti internetu. Visų pirma, patikrinkite ar prekybos puslapis veikia pakankamai ilgai, nerizikuoti perkant portale, kuris nepateikia savo adreso ir telefono, o nurodo tik elektroninį paštą. Atkreipkite dėmesį, ar portalas, kuriame vedame savo mokėjimo duomenis yra saugus (saugaus portalo interneto adresas prasideda „https“, o ne „http“). Išsaugokite užsakymo kopiją su patvirtinimo numeriu, visas sąlygas ir taisykles – taip turėsite pirkimo kvitą atitinkantį dokumentą, kurio prireiks iškilus problemoms. Visuomet atidžiai perskaitykite pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas, ar smulkiomis raidėmis nenurodyta, kad reikės sumokėti kokius nors papildomus mokesčius ir pan.

Vartotojas, manantis, kad jo teisės yra pažeistos, turi raštu kreiptis į pardavėją ir nurodyti savo reikalavimus, jeigu negauna pardavėjo atsakymo, turi kreiptis į vartotojų teises ginančias institucijas.

Pagalbos galima kreiptis: www.ecc.lt, www.vvtat.lt

 

DSCF9257

DSCF9260