Stresas egzaminų metu. Kaip jį įveikti?

frustration%20cartoon[1]Puiki psichinė sveikata – būtina tinkamai sveikatai ir gerovei, kuria reikia pradėti rūpintis nuo pat mažens. Tokie įprasti kasdieniai  veiksniai kaip gera mityba, fizinis aktyvumas, bendravimas su artimaisiais, gera atmosfera namuose bei mokykloje ypač svarbūs norint užtikrinti gerą jauno žmogaus sveikatos būklę, stiprinti jo fizinę sveikatą. Tačiau vis dažniau jaunuoliams tampa sunkiau susidoroti stresu, kuris dar labiau padidėja mokslo metų pabaigoje artėjant baigiamiesiams egzaminams. Tad kaip galime padėti moksleiviams, studentams įveikti baimę, susidoroti su įtampa ir nerimu?

Artėjant svarbiems gyvenimo momentams kiekvienas iš mūsų patiria įvairių emocijų. Bet koks įvykis tampa dar svarbesnis, jei apie jį nuolatos kalbame, skiriame jam daug dėmesio. Egzaminai yra vienas svarbiausių įvykių jaunų žmonių gyvenime, jiems ruošiamasi visus mokykloje praleidžiamus metus. Tiek mokykloje, tiek ir namuose jauonuoliai dažnai girdi kalbas apie pasiruošimą egzaminams, o abitūros egzaminų tema kasmet sulaukia ypač daug dėmesio spaudoje, apie juos plačiai diskutuojama visuomenėje. Mokytojai bei tėvai nuolatos primena apie egzaminų svarbą, gerus rezultatus, dažnai net nesusimąstydami, kad tokiu būdu tik dar labiau didinama įtampa ir stresas jauniems žmonėms, skatina baimės jausmą.

Egzaminų laukimo laikas yra palyginus ilgas, taigi per šį laikotarpį likti visai ramiam ir abejingam nepavyksta beveik niekam. Vieni jaunuoliai geba su baime susitvarkyti patys, kai tuo tarpu kitiems reikia pagalbos jai įveikti. Žinoma, egzaminų sesijos metu patiriamas stresas yra normalus, tačiau svarbu laiku pastebėti pirmuosius perdėto nerimo ar streso ženklus, nes nuolatos patiriamas stresas lemia imuniteto silpnėjimą, padidėjusį jautrumą įvairioms ligoms, gali peraugti į depresiją:

  • Dingęs apetitas;
  • Nuolatinis nerimas;
  • Galvos skausmai;
  • Perdėtas irzlumas;
  • Nuotaikos nebuvimas, pyktis;
  • Nemiga ar perdėtas mieguistumas.

Pastebėjus pirmuosius streso požyūmius reikėtų jaunuoliams padėti atrasti būdus nerimui ir baimei įveikti. Žinoma, ieškant sprendimų baimės įveikimui, būtina nustatyti jos atsiradimo priežastis: dėl patiriamo streso dažnai kalti, tiek išoriniai veiksniai (artimųjų / mokytojų daromas spaudimas dėl egzaminų, psichologinis klimatas namuose ar mokymosi įstaigoje, nuolatinis švietimo sistemos pertvarkymas ir pan.), tiek ir paties jaunuolio asmeninės savybės (dienos režimo neturėjimas, nepasitikėjimas savo jėgomis, polinkis į psichikai kenkiančius veiksnius (tabako, narkotinės medžiagos, alkoholis), nesirūpinimas savo sveikata). Tinkamai identifikavus neigiamus emocijas jaunuoliui sukeliančius veiksnius galima daug efektyviau jam padėti.

Gebėjimas ugdyti savo asmenines savybės bei atsispirti aplinkos veiksniams, vienos iš pagrindinių sąlygų padėsiančių įveikti egzaminų baimę bei stresą. Juk labai dažnai nesugebėjimas atsispirti aplinkos poveikiui bei žalingi įpročiai sukelia tik dar didesnį jaudulį bei stresą, kliudantį siekti gerų rezultatų egzaminuose.  Taigi mokymosi proceso metu būtina padėti jaunuoliams rūpintis  savimi, nepamiršti skirti laiko ir sau, savo sveikatai: racionaliai maitintis, būti fiziškai aktyvus, skirti laiko poilsiui bei sau malonioms veiklos, kurios padeda atsipalaiduoti. Namuose šeima taip pat gali prisidėti prie streso mažinimo, sukurdami ramią aplinką tinkamą mokymuisi.

Patarimui jaunuoliui besiruošiančiam egzaminui

Pasiruošimas egzaminui

  • Iš anksto susiplanuoti savo laiką: peržiūrėti kokias temas reikia išmokti ir kiek joms skiriama laiko;
  • Mokymuisi pasirinkti patrauklias priemones: rasti sau priimtiną būdą įsiminti informaciją (žymėtis svarbią informaciją įvairiomis spalvomis, klijuoti spalvotus lapelius ir pan.);
  • Atrasti tinkamiausią būdą mokymuisi (pagalvoti kada ir kur geriausiai sekasi mokytis, įsiminti informaciją);
  • Jei kažkas neišku ar nesupranti, drąsiai kreipkis pagalbos.

Ko vengti

  • Nesimokyk paskutinę naktį, geriau skirk ją poilsiui;
  • Nepasilik visko paskutinei minutei;
  • Jei kažko nesupranti, nevęnk tokios temos, o geriau skirk jai daugiau laiko;
  • Neatsisakyk laisvalaikio, skirk laiko ir poilsiui.

Prieš egzaminą

  • Gerai pailsėti;
  • Į egzaminą atvykti ankščiau, kad nereiktų nerimauti, jog nespėsi atvykti laiku;
  • Pasiimti tai, ko tau gali prireikti: atsarginį tušinuką, pieštuką, servetėlių ir pan.;
  • Pradėjus labai jaudintis egzamino metu giliai įkvėpti ir lėtai iškvėpti. Tai gali padėti sumažinti jaudulį.

Nepavykus su stresu, neigiamomis emocijomis susitvarkyti pačiam jaunuoliui būtina ieškoti specializuotos pagalbos, kreiptis į visuomenės sveikatos priežiūros specialistą, psichologą ar kt. specialistą. Taip pat pagalbos galima kreiptis ir į anoniminės pagalbos liniją telefonu „Jaunimo linija“.

Šaltinis JRD.lt