Kad cik parako nepritrukt…

Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatyti du dzūkiški leidiniai – „Varėnos krašto dienoraščiai“ ir „Dzūkų kalendorius 2020“.

„Varėnos rajonas labai sunkus rajonas“ apie darbą prie „Varėnos krašto dienoraščių“ juokavo leidinio sudarytojas Juozas Žitkauskas. Juk pusė mūsų rajono gyveno „prie lenkų“. O čia dar Merkinės kraštas su savo autoritetu ir istorija, Valkininkai, kuriems galima skirti ir atskirus dienoraščius. O va apie Matuizas ar Pirčiupius labai nedaug medžiagos.“ Dienoraščuose tikrai 98 % apie Varėnos rajonų, nu gal biskį apie Lazdzijus“, – šmaikštavo dzūkas nuo Lazdzijų Juozas Žitkauskas, – bet kas nedzyrba, tas neklysta. Per visas 365 dzienas pastaikė ir klaidų, paskartoja datos ir pan. Bet šituos necikslumus gal geriausiai pastebėj jūs bibliotekos kraštotyrinykės – „enciklopedijos“. Dzūkų tarmė man labai svarbi, o dirbant po ranka buvo ir „Pietinių pietų aukštaičių šnektų žodynas“. Dėliodamas tekstus norėjau, kad daug kalbėtų ir ne varėniškiai, ar kraštiečiai. Kraštiečiai būna dviejų tipų: gimę čia ir tie, kurie čia atvyko, myli šitą kraštą. Tarp tokių Juozas Aputis, Kazys Saja, Leonardas Gutauskas, knygoje daug ir ne dzūko Henriko Gudavičiaus tekstų, fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus darbų.“

Stiprus įspūdis skaitant leidinio tekstus, nes Varėnos krašto dienoraščiai tai himnas ir tiems, kurie išėjo, – apie dzūkiškojo dienoraščio idėją ir misiją kalbėjo Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas. „Knyga buvo pristatyta 2019 metų Vilniaus Knygų mugėje, per metus skaitytojai turėjo galimybę geriau susipažinti su šia unikalia knyga. Kaip ją skaityti? Tai ir kalendorius (365 dienos ), tai ir vaizdų , fotografijų albumas, tai ir istorinių įvykių, faktų rinktinė, prisiminti priežodžiai, patarlės, ir žinoma, tekstai apie Varėnos krašto žmones, kasdienybę, rūpesčius ir iššūkius. Pasakojama įvairių autorių lūpomis. Tekstai atrinkti labai jautriai ir priverčia susimąstyti apie gyvenimą. Patraukia ir ta nematoma knygos magija – tai šaltinis, iš kur imtas kiekvienas tekstas. Nuoširdi pagarba ir padėka Juozui, nes atliktas tikrai didelis darbas, o leidinys praturtins mūsų bibliotekas“,- taip dienoraščius pristatė Mindaugas Černiauskas. „Dzūkeliu Juozu noriu labai padėkavoc už nuveiktų darbų. Prispažįstu, kad gal ir pralaidzinėjau kap kų skaicydamas“, – žadėjo stropiai perskaityti visą leidinį Varėnos rajono meras Algis Kašėta. Jis prisiminė kaip kilo ši idėja: „ Kai pradėjau dzyrbc meru, supratau, kad neturiu ko padovanoc apie Dzūkijų, Varėnos kraštų. Žinoma, buvo puikių Nacionalinio parko leidinių, bet man kap istorikui norėjos kažkokio apibendrinto istorinio leidinio. Suskvietiau diskusijon daug šviesių protų, o kap nuomonės sutapo, liko cik realizuoc. Linkiu gero skaicymo visiem, o Juozui – būc dzūkiškos tarmės vėliavnešiu, kad cik parako nepritrukt“.
Vienas iš dienoraščių iniciatorių ir įgyvendintojų VB direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius priminė, kad tokio formato leidinio Lietuvoje dar nėra. O sumanymas pristatyti knygą praėjus metams nuo jos išleidimo – pasiteisino, nes toks formatas yra artimas visuomenei ir turi perspektyvą.

Juozas Žitkauskas padėkojo merui už palaikymą, Varėnos viešosios bibliotekos direktoriui Eitarui Kazimierui Krupovičiui, kraštotyrininkėms Laimutei Cibulskienei ir Elenai Glavickienei, Mindaugui Černiauskui ir visiems prisidėjusiems prie šio prasmingo leidinio.

Renginį, dzūkų dainomis ir porinimais, papuošė Matuizų etnografinis ansamblis „Verbena“ , vadovė Daiva Kielienė .

VB Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Renata Česnulevičienė

DSC07394     DSC07339       DSC07365

DSC07322      DSC07309