Varėnos jaunimas dalinosi idėjomis savo kraštui ir Lietuvai

Kovo 3-ąją susiburti Varėnos jaunimą pakvietė iniciatyva „100 idėjų Lietuvai”. Jos metu Varėnos viešojoje bibliotekoje susitikę kelios dešimtys jaunų varėniškių diskutavo apie savo valstybę, kūrybiškumą, idėjas bei pokyčius, kurie galėtų keisti mūsų kraštą ir visą Lietuvą.

Renginio metu jaunimas klausėsi įkvepiančių istorijų apie kitų idėjas, dirbo grupėse, diskutavo ir domėjosi, kaip funkcionuoja mūsų valstybė, kaip joje tarpusavyje susijusios ir už ką atsakingos svarbiausios institucijos, kokie svarbiausi valstybės sektoriai, kokių pokyčių reikia mūsų šaliai ir kaip kiekvienas paprastas pilietis gali keisti aplinką ir savo valstybę.

Renginio pradžioje įkvepiančią savo idėjos – žemėlapio, skirto geresniam Lietuvos pažinimui Lietuvon.lt – įgyvendinimo istoriją pasakojo komunikacijos specialistas ir kelionių mėgėjas Karolis Žukauskas. „Tai buvo mano sena svajonė, prie kurios įgyvendinimo užtrukau beveik metus”, – pasakojo Karolis ir atkreipė jaunų žmonių dėmesį, kad svarbiausia yra daryti, o ne laukti, kada kažkas kitas padarys ir bambėti, kad yra blogai. „Juk nuo to niekas nesikeičia”, – juokavo Karolis ir prisiminė, kaip gi kilo idėja tokiam žemėlapiui: „Vieną vasarą, bevažinėdamas po Lietuvą ir lankydamas keletą apžvalgos bokštų, sugalvojau, kad reikia pasidaryti jų žemėlapį – tuomet niekur neradau jų visų, sužymėtų vienoje vietoje. Todėl pasinaudodamas Google Maps, pasidariau jų žemėlapį, tuomet sumaniau papildyti jį dvarais, vėliau pagalvojau, kad verta susikurti visų įdomesnių turizmo taškų žemėlapį. Dabar jis išaugo iki daikto, kuriame – daugiau nei 1300 įdomių ir vertų pažinimo Lietuvos vietų”.  Pakvietęs jaunimą trumpam klausimų-atsakymų turnyrui, Karolis pakvietė visus nesėdėti vietoje, o keliauti, pažinti ir kurti, apdovanojo aktyviausius dalyvius ir palinkėjo sėkmės visai dieną. Pažinti, kaip veikia mūsų valstybė, kvietė Mykolo Romerio universiteto profesorius Saulius Nefas. Jis ne tik pasakojo jaunimui apie svarbiausias valstybės funkcijas ir atsakomybes, apie institucijas ir jų pareigas, apie svarbius ir būtinus pokyčius mūsų valstybėje, bet ir kvietė diskutuoti, kas yra geras pilietis, kokios kiekvieno iš mūsų atsakomybės bei galimybės keisti savo šalį. „Varėniškiai mane maloniai nustebino”, – sako Saulius Nefas ir džiaugiasi, kad labiausiai jaunimas domėjosi jiems artimiausia ir svarbiausia informacija – kaip galima tapti aktyvesniais ir įsitraukti į pokyčius savo krašto lygmeniu. „Tai labai svarbu, kad jaunimas nori keisti ir kurti savo aplinką”, – sako profesorius, tačiau tuo pačiu metu atkreipia dėmesį, kad generuodamas idėjas Varėnos jaunimas į viską pažvelgė labai plačiai. „Idėjų lygmenyje varėniškiai labai globalūs – juos domina vertybinis lygmuo, jie rūpinasi, kaip imtis pokyčių istorinės atminties, gyvūnų globos, atskirties mažinimo srityse. Tai gana sudėtingi ir plataus požiūrio reikalaujantys klausimai.”, – įsitikinęs prof. dr. Saulius Nefas.

Renginio pabaigoje, susipažinę su kūrybiškumo metodais ir pratimais, kurie padeda išlaisvinti idėjas, varėniškiai ėmėsi idėjų generavimo. Nors tai nelengvas darbas, net ir dienos pabaigoje entuziazmo ir darbštumo netrūko – po idėją pasiūlė beveik kiekvienas renginio dalyvis. Tačiau į antrąjį etapą išrinktos keliauti dvylika idėjų, kurios kvies dalyvauti žygiuose po Lietuvą, išmokti 100 lietuvių poetų eilėraščių, rūpinsis našlaičiams jaukesniais namais, Lietuvos pajamomis iš logistikos, kvies mažinti draudimų skaičių, o problemas spręsti švietimu, skatins imtis linksmos iniciatyvos ir su nepažįstamais žmonėmis keistis dovanomis ir dar daugiau.Šių idėjų įgyvendinimo jų autoriai imsis jau antrame iniciatyvos „100 idėjų Lietuvai” etape, kuomet su lektoriais ir mentoriais kurs tikslius ir realistiškus idėjų planus. Iš visos Lietuvos į antrąjį etapą keliaus 400 pirmojo etapo renginiuose atrinktų idėjų ir jų autorių. Jie vyks į regioninius teminius seminarus, kuriuose kartu su mentoriais jie gilinsis į atskiras valstybės gyvenimo sritis, aptars savąsias idėjas bei išgrynins konkrečių idėjų Lietuvai įgyvendinimo planus. Šiame etape atrenkamos 100 idėjų, kurias įgyvendins patys jauni žmonės, padedami mentorių ir lektorių. Trečiasis etapas vyks Vilniuje – jo metu susitiks 100 antrojo projekto etapo dalyvių, kurių idėjos jau pradėtos įgyvendinti. Čia kartu su politikais ir savo sričių specialistais bus aptartos geriausias iniciatyvos idėjų 100-tukas, pristatoma, kaip sekasi jas įgyvendinti. Jaunimo inicijuojamų pokyčių ir idėjų sąrašas bus įteiktas ir svarbiausiems valstybės pareigūnams.

100 finalą pasiekusių idėjų ir jų autorių bus pristatyti ir baigiamajame šimtmečio jaunimo idėjų filme.

Iniciatyva apims visa Lietuvą, joje dalyvaus daugiau nei 1600 jaunų  žmonių iš Alytaus, Šakių, Jonavos, Kaišiadorių, Klaipėdos, Kupiškio, Lazdijų, Mažeikių, Pakruojo, Radviliškio, Rokiškio, Utenos, Varėnos, Marijampolės ir Kauno rajonų.

Iniciatyvą „100 idėjų Lietuvai” įgyvendina trys visuomeninės organizacijos, viešoji įstaiga „Vilties žiedas”,  asociacija „Socialinių inovacijų tinklas” bei viešoji įstaiga „Demokratinės politikos institutas”.

 

 Parengė renginio koordinatorė

Jurgita Buzytė

       _DSC7063                                _DSC7077

       IMG_3515                         _DSC7096