Ketvirtieji mokymai

2015 m. balandžio 20-21 dienomis vyko ketvirtieji mokymai, kuriuose dalyvavo 20 jaunuolių iš Varėnos rajono Vydenių ir Kaniavos seniūnijų.

Keturi mokymų ciklai identiški. Dviejų dienų, 16 akad. val.  programa buvo derinama pagal grupės poreikius ir lūkesčius. Daug dėmesio skirta Varėnos rajono jaunimo problematikos įvardijimui, situacijos analizavimui ir būdams, priemonėms, kaip Varėnos rajoną paversti patrauklesniu jaunimui.  Mokymus vedė ir patirtimi dalijosi Všį „Konsultus mokymai“ lektorius Žilvinas Gelgota.

Projekte dalyvavo įvairių profesijų ir pomėgių jaunuoliai: muzikantai, IT specialistai, geografai, chemikai, istorikai, ryšių su visuomene specialistai, skulptoriai, buhalteriai, šokėjai, savanoriai, keliautojai. Didžiąją grupės dalį sudarė mokiniai ir studentai.

Pirmoji mokymų diena buvo skirta projektų rengimo, antroji – verslo idėjų generavimo ir verslumo temoms. Mokymų dalyviai turėjo galimybę susipažinti su kitos seniūnijos jaunuoliais, kadangi dauguma užduočių buvo grupinės. Jaunuoliai sužinojo, kas yra projektas, kas nėra projektas, išanalizavo projekto rengimo žingsnius ir nuoseklumo logiką. Buvo aptartos ir išanalizuotos dvi pavyzdinės projektinės veiklos paraiškos, pagal kurias jaunuoliai kūrė savo projektus.

Projektų rengimo mokymuose buvo sukurta ir pristatyta šešiolika jaunimo projektų idėjų, kuriose atsispindėjo projekto tikslas, uždaviniai, išsprendžiama problema, rezultatai, nauda, projekto biudžetas ir finansavimo šaltiniai. Projektų idėjos: Jaunimo erdvių kūrimas ir tvarkymas (keturi), Jaunimo darbuotojų mokymai, Jaunimo erdvių infrastruktūros kūrimas rajone, Jaunimo klubas „Mes galim“, aplinkotvarkos akcija „Mano Tėvynė tau ne sąvartynas“, festivalis „Mes čia“, „Kurkime darbo vietas jaunimui“ ir kt.

Antroji mokymų diena skirta verslo idėjų generavimui ir verslumo skatinimui. Teoriją pakeitė praktinės užduotys, kuriose gimė dar 17 idėjų, apie verslo plėtojimą Varėnos rajone. Išgeneruotos idėjos: elektroninė drabužių parduotuvė „Stileivos“, „Interneto kavinė“, „Kava skubantiems“, mados namai „Drabužiai visai šeimai“, „Kavinukė“, Kavinė „Ant Varėnos Jūros“, Sveikuolių užkandinė, Kaimo turizmo paslaugos „Pas mus“, ekologiški kosmetikos produktai lūpoms, šunų veislynas, internetinė parduotuvė, vejos apželdinimas ir kt.

Idėjos pristatytos pagal pagrindines verslo sudedamąsias dalis: idėja, produktas, komandos ir jos kompetencijos, patalpos, atlyginimai, išlaidų ir pajamų santykis, logistika, reklama, konkurentai, norminiai dokumentai.

Jaunimui aktualios abi mokymų temos, tačiau pagal Pasaulinę statistiką, verslu užsiima 5 % gyventojų, o projektinę veiklą organizuoti ir joje dalyvauti gali beveik visi.

Mokymuose dalyvavo jaunimas iš viso rajono, todėl siekta, kad besimokantieji susipažintų, išmoktų dirbti grupėmis. Mokymuose buvo daug komandinio darbo, dirbta grupėmis, todėl dalyviai geriau pažino vieni kitus, gilino žinias apie komandos dinamiką, motyvavimą, komandos savybes.

Mokymuose aktyvumu ir iniciatyvumu išsiskyrė 16 jaunuolių. Jiems organizuota dviejų dienų išvyką į kitus rajonus, kurių metu susitiko su jaunuoliu verslininku, aktyvia jaunimo organizacija, jaunimo centrais ir kaimo bendruomene.

 

Projektą vykdo Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Projektas finansuojamas iš Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos lėšų.